Z kuşağının en çok güvendiği platform belli oldu!

Temmuz ayında Business Insider, YouGov ile işbirliği yaparak beş kuşağı kapsayan 1.800’den fazla Amerikalı ile bir anket yaptı.

Ankete katılanların 600’den fazlası 1997 ve 2012 yılları arasında doğanlar olarak tanımlanan Z kuşağının bir parçasıydı. BI sadece 18 yaş üstü kişilerle anket yapmıştır.

Bir soruda, bu yetişkin Z kuşağına birkaç büyük sosyal medya şirketinin güvenilirliğine ilişkin algıları sorulmuştur.

Z KUŞAĞINA GÖRE EN GÜVENİLİR PLATFORM YOUTUBE

YouTube, 18-26 yaş arası Z kuşağının %59’unun biraz ya da çok güvenilir olarak nitelendirdiği bir platform olarak öne çıktı. Yalnızca %28’i biraz ya da çok güvenilmez bulmuştur.

İkinci sırada ise biraz bölücü olduğu kanıtlanan Instagram yer aldı: Güvenilirlik konusunda Z kuşağının %40’ının oyunu alırken, güvenilmezlik konusunda da %45 oy aldı. (Ankete katılanların %15’i kararsız olduğunu belirtmiştir).

Ayrıca Z kuşağı yetişkinlerin %60’ının biraz ya da çok güvenilmez olarak nitelendirdiği platform Facebook oldu.

TİKTOK Z KUŞAĞININ YÜZDE 57’Sİ TARAFINDAN GÜVENİLMEZ GÖRÜLÜYOR

Hemen arkasından gelen TikTok ise demografik grubun %57’si tarafından güvenilmez olarak değerlendirilmiştir. Z kuşağının %30’u TikTok’un biraz veya çok güvenilir olduğunu söyleyerek, güvenilirlik derecelendirmesinde Facebook’tan biraz daha iyi performans gösterdi.

Bu arada eskiden Twitter olarak bilinen X, Elon Musk’ın 2022 yılında siteyi satın almasından bu yana giderek daha tartışmalı hale geldi.

Ve Z kuşağının en sık kullandığı platformlardan biri olarak kabul edilen TikTok, milletvekillerinin TikTok’un ana şirketi olan ve merkezi Çin’de bulunan ByteDance ile ilgili güvenlik endişelerini dile getirmeleri nedeniyle pek çok incelemeye konu oldu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x