Yüzünüzde aşırı kilo almanıza neden olabilecek 1 numaralı yiyecek

Yüz şişmesinden muzdarip olmak istemiyorsanız beslenme uzmanlarının hangi yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini söyledi:

Yüzün şişmesini önlemek için genellikle çok fazla sodyum içeren işlenmiş etlerden (sosis, jambon, pastırma ve tütsülenmiş et) uzak durmalısınız. Yüz şişkinliğini veya kilo alımını önlemek için, sodyum içeriği yüksek gıdaların alımını sınırlamak iyi bir fikirdir, çünkü bunlar vücudun su tutmasına neden olabilir, bu da şişkinliğe ve şişmeye yol açar.

İşlenmiş gıdalar genel olarak çeşitli nedenlerden dolayı sağlık açısından pek iyi değildir, ancak özellikle şişkinliğe ve su tutulmasına yatkın olanlar veya sağlıklı bir kiloyu korumaya çalışanlar için sorun yaratabilirler. Uzman”Ultra işlenmiş gıdalar önemli miktarda sodyum ve ilave şeker içerebilir, bu da kilo alımına katkıda bulunabilir” diye açıklıyor .

Ne yazık ki işlenmiş gıdalardan kaçınmak her zaman o kadar kolay olmuyor çünkü bunlar her yerde karşımıza çıkıyor. Beslenme ve sağlık uzmanı , “Diyetimizdeki kalorilerin yaklaşık %60’ı, aşırı işlenmiş olarak sınıflandırılan, yani aşırı sodyum, şeker ve rafine karbonhidrat içeren gıdalardan geliyor. Bu ürünler iltihaplanma ve su tutulmasına ve buna bağlı olarak şişkin bir görünüme katkıda bulunabilir. Bu gıdalardan daha az tüketmeye çalışmalı, bunların yerine tam veya minimum düzeyde işlenmiş gıdaları tercih etmeliyiz.” diyor.

Kilo vermekten kaçınmak için diğer yiyecekler
Yüzünüzde ve vücudunuzun diğer kısımlarında şişkinlik oluşmasını önlemek istiyorsanız sınırlamanız gereken diğer bazı yiyecek ve içecekleri burada bulabilirsiniz.

Tuzlu çorbalar ve soya sosu
Herhangi bir tuzlu yiyecek şişkinliğe neden olabilir. İşlenmiş etlere ek olarak bu listede diğer birçok yaygın sandviç malzemesi de yer almaktadır. Cassetti, soya ve hatta tuzlu çorba gibi yiyecekleri şişkinliğin en yaygın suçluları olarak adlandırıyor.

Beyaz ekmek ve kahvaltılık gevrekler

Uzman, hasta olduğunuzda işlenmiş karbonhidratlardan kaçınmanın özellikle önemli olduğunu söylüyor. “Soğuk algınlığı ve alerjilerden kaynaklanan tıkanıklık yüzünüzü şişirebilir ve beyaz ekmek, rafine tahıllar gibi yüksek oranda işlenmiş karbonhidratlar ve cips ve simit gibi atıştırmalık yiyecekler yüzünüzü daha da kötüleştirebilir” diye açıklıyor . ” Bu ürünler genel olarak vücuttaki iltihap seviyesini artırıyor ve burun yollarında iltihaplanma devam ettiğinde sonuç yüz şişmesi olabiliyor, bu gıdaların aynı zamanda insülin direncine de katkıda bulunabileceğini ve sıvı tutulmasını ve şişmeyi daha da artırabilecek insülinle ilişkili olaylar zincirini tetikleyebileceğini belirtiyor.

Alkol
Haftada sekiz veya daha fazla içki olarak tanımlanan alkol bağımlılığının, göz altı şişkinliğinin artmasıyla ilişkili olduğunu belirtiyor. Kadınlar günde bir içkiden, erkekler ise iki içkiden fazla içmemelidir .

Neden bazı ürünler yüzde şişmeye neden olabilir?
Şişkinliğe neden olan maddeler içeren bazı gıdalar genellikle yüz şişkinliğinden sorumlu tutulur.
Bazı bileşenler özellikle şişkinliğe neden olmalarıyla ünlüdür çünkü su tutulmasını ve iltihaplanmayı teşvik ederler .Tuz veya sodyum klorür ana suçlulardan biridir ve büyük miktarlarda tüketildiğinde su tutulmasını önemli ölçüde artırır.

Dolgun yanaklara sahip olmak istiyorsanız ne yemelisiniz?
Bazen yüzünüzün bakılamayacak kadar ince olduğunu düşünüyorsanız yanaklarınızı biraz dolgunlaştırmak isteyebilirsiniz. Bu durumda bu sonuca ulaşmanıza yardımcı olacak sağlıklı ürünlere odaklanmakta fayda var. Yanaklarını dolgunlaştırmak isteyen veya yüzün israfını önlemek isteyen insanlar, diyetlerine sağlıklı yağlar eklemeyi düşünebilir . Somon, avokado ve fındık gibi omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından zengin besinler sağlıklı cildi destekler. Ve daha fazla sağlıklı yağ tüketmek, daha dolgun bir yüze katkıda bulunabilecek besinleri sağlayabilir (ancak birçok faktör bunu etkileyebilir).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x