Nihat Hatipoğlu’na İlk Haftadan İlk Tuhaf Soru!

Nihat Hatipoğlu her Ramazan sunduğu iftar ve sahur programında seyircilerden gelen soruları cevaplandırmaya devam ediyor.

Bilgisayar Mühendisi bir gencin Hatipoğlu’na sorduğu soru, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Gencin sorusunu cevaplandıran Hatipoğlu’nun anlattığı bir olay ise seyirciler tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Mustafa Emre Erengül isimli genç Hatipoğlu’na “Ben Bilgisayar Mühendisliğinden mezunum. Yapay zekayı tasarlayan mühendisler onların işleyebileceği suçlardan ne derece mesuldur?” diye sordu.

“VİDEODA BASUR İÇİN MERHEM SATIYORUM”

Hatipoğlu, soruya şu sevabı vererek başına gelen bir olayı şöyle anlattı:

Bu önemli bir konu aslında gelecekte başımızı ağrıtacak. İleride bazı tedbirler alınmalı. Yapay zekayla ne yapıyorlar, geçen bana bir video gönderdiler. Beni konuşturuyorlar. Baktım videodaki benim ağzım dilim oynuyor ben ama ne yapıyorum burada din programı yapıyorum. Bana gönderilen videoda basur için merhem satıyorum. Üstelik merhemi de gösteriyorum bunu da ayarlamışlar, benim sesim ama ben hayatımda merhem satmadım.

“BİR İNSANIN KAFASINI ALIP BAŞKA BİR KAFAYA YERLEŞTİRİYORLAR”

Hatipoğlu şöyle devam etti: Mahremiyetle ilgili konularda ciddi tuzaklar kurulabilirler. Bir insanın kafasını alıp başka bir kafaya yerleştiriyorlar, bakınca bu ben miyim dersin. Bu işi yapanlar Allah katında mutlak manada yargılanacaklar bence hukuki olarak da yargılanmaları gerekmektedir. Siz Bilgisayar Mühendisi olarak bunu yaparsanız günaha girersiniz. Emniyete yardımcı olmak niyetiyle, tıbbi bir gereksinim varsa yapay zeka kullanılabilir. İyi amaçlı kullanılırsa iyi kötü amaçlı kullanılırsa kötüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x