İBB Başkan adayı Kurum’un İstanbul projeleri için tanıtım filmi hazırlandı

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum’un “İstanbul Vizyonu” kapsamında açıkladığı projelerin tanıtım filmi hazırlandı.

Murat Kurum’un ulaştırmadan kentsel dönüşüme kadar megakent için planladığı projeleri, tanıtım filminde yer aldı. “Söz Verdik” sloganıyla hazırlanan filmde, Kurum’un projeleri “ulaşım”, “kentsel dönüşüm”, “sosyal”, “gençlere yönelik”, “büyüklerimize yönelik”, “destek ve istihdam”, “çevre” ve “kültür sanat” başlıkları altında toplandı.

PROJELER TEK TEK ANLATILDI

Buna göre filmde, “Ulaşım Projeleri” şöyle sıralandı:

“Raylı sistemler iki katına çıkarılacak. İki yakaya iki tünel yapılacak. 20 katlı kavşak inşa edilecek. 151 kavşak projesi hayata geçirilecek. Esenler ve Harem Otogarı taşınacak. Asya ve Avrupa yakasına 6 yeni lojistik merkezi kurulacak. Her yıl 100 yeni metrobüs ulaşıma dahil edilecek. Her yıl 250 yeni otobüs ulaşım ağına katılacak. Silivri’ye metrobüs hattı yapılacak. 250 bin araçlık otopark açılacak. Otopark ücretlerine yüzde 25 indirim uygulanacak. Merkezi taksi sistemi kurulacak. Deniz ulaşımı iki katına çıkarılacak. Deniz ulaşımı için 3 yeni hat oluşturulacak. 1000 kilometre yeni bisiklet yolu hayata geçirilecek.”

“Kentsel Dönüşüm Projeleri” başlığında ise “İstanbul’da tek bir riskli yapı kalmayacak. Toplam 650 bin konut inşa edilecek. Evini dönüştüreceklere 700 bin lira hibe 700 bin lira kredi imkanı verilecek. 100 bin lira taşınma yardımı yapılacak. Kentsel dönüşüme özel yapılan 100 bin konut satılmayacak, kiralanacak. Mahallelerde kentsel dönüşüm ofisleri kurulacak. 39 ilçede tam donanımlı geçici yaşam alanları oluşturulacak. 7 Afet Lojistik Destek Merkezi açılacak. 9 noktada yeni Afet Müdahale Merkezi projesi hayata geçirilecek. 2 yeni acil durum hastanesi inşa edilecek. 8 yeni hasta yakını konaklama merkezi açılacak. Afet Farkındalık Akademisi kurulacak.” maddeleri yer aldı.

“Sosyal Projeler” de “Her mahalle için kreş hizmeti hayata geçirilecek. 24 saat açık kreş hizmeti verilecek. 0-6 yaş çocuk ve ebeveynlerine ücretsiz ulaşım imkanı tanınacak. Hane halkı esaslı adaletli su tarifesi uygulanacak. 100 bin kadın girişimciye 100 bin lira hibe edilecek. Öğrencilere beslenme desteği sağlanacak. İlköğretim öğrencilerine toplu taşıma ücretsiz olacak. Okullar için güvenlik ve temizlik desteği uygulamaya alınacak.” maddeleriyle aktarıldı.

BAĞIMLILIĞI TEDAVİ VE REHABİLİTASYON KÖYÜ KURULACAK

“Gençlere Yönelik Projeler” ise şu şekilde yer aldı:

“Gençlere toplu ulaşımda yüzde 40 indirim yapılacak. Sosyal tesisler ve spor tesislerinde yüzde 50’ye varan indirim uygulanacak. Üniversite öğrencilerine şehirler arası ulaşım desteği sağlanacak. Öğrenci evlerine 25 metreküp doğal gaz desteği verilecek. Evlenecek gençlere 50 bin lira hibe edilecek. İlk işini kuran gençlere 100 bin lira destek sunulacak. 100 bin kişiye paylaşımlı ofis kurulacak. Yarı zamanlı iş imkanı ile saatte 200 liralık gelir projesi hayata geçirilecek. Üniversite öğrencilerine 10 bin lira eğitim desteği verilecek.”

Tanıtım filmindeki “Büyüklerimize Yönelik Projeler” başlığında, “İki yakada 3 büyük yaşlı ve engelli bakım merkezi açılacak. Büyüklerimize e-sağlık takip hizmeti sağlanacak. Büyüklerimize yemek ve temizlik desteği verilecek. İhtiyaç sahibi emeklilerimize her ay 2 bin 500 lira ödeme yapılacak.” vaatleri sıralandı.

“Destek ve İstihdam Projeleri” de “Bağımlılığı Tedavi ve Rehabilitasyon Köyü kurulacak. 10 yeni Engelsiz Yaşam Merkezi inşa edilecek. Engelli istihdamı artırılacak. İş garantili zanaatkar eğitimi verilecek. Tüm öğretmenlere indirimli ulaşım imkanı sunulacak.” şeklinde anlatıldı.

SİLAHTARAĞA İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ İLK TEMEL OLACAK

“Çevre Projeleri” başlığındaki vaatler ise şöyle ifade edildi:

“İlk temel Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile atılacak. 9 yeni ileri biyolojik arıtma tesisi kurulacak. Marmara’ya arıtılmamış tek damla su akmayacak. 6 yeni içme suyu barajı inşa edilecek. İstanbul’un su kapasitesi yüzde 21 artırılacak. Her ilçeye Atık Geri Kazanım Merkezi yapılacak. 3 bin tonluk 2 Katı Atık Yakma Merkezi açılacak. 500 tonluk Endüstriyel Atık Yakma Tesisi kurulacak. 39 ilçeye mahalle bahçesi yapılacak. İstanbul Botanik Parkı açılacak. Haliç’in her iki yakası yeniden düzenlenecek. Pendik sahil düzenlemesi ile güzelleştirilecek. 151 tematik köy hayata geçirilecek. 39 ilçemizin meydanları dönüştürülecek. Eminönü-Sirkeci sahil bandı yeni çehresine kavuşacak. Kıble Çeşme Caddesi hayat bulacak. Fatih Camii çevresi yeni bir kimlik kazanacak. Sultanahmet Meydanı çevresinde tarih canlanacak. Sirkeci Tren Garı çevresi düzenlenecek.”

Videonun “Kültür-Sanat Projeleri” bölümünde de “Uluslararası İstanbul Festivalleri hayata geçecek. İstanbul Akademisi kurulacak. Genç sanatçılara eğitim desteği verilecek. Anadolu yakasına fuar ve kongre merkezi açılacak. İstanbul’un dijital ikizi oluşturulacak. Dijital Beyaz Masa projesi hayata geçirilecek. 964 mahalleye spor tesisi yapılacak.” maddeleri yer aldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x