Göğüs kafesimizin içinde bulunan timüs, vücudumuzu enfeksiyonlardan koruyan T hücrelerinin olgunlaşmasını destekler. Ancak yaş aldıkça timus küçülür, bu da bağışıklık sistemimizin gücünü azaltabilir.
Göğüs kafesimizin içinde, göğüs kemiğimizin yanında bulunan timus (thymus); doğumda 4 ile 6 cm uzunluğa, 2.5 ile 5 cm genişliğe ve 1 cm kalınlığa sahip olsa da…
![](https://catalpinar-haberler.com.tr/wp-content/uploads/2023/08/hicbir-gonderme-yapmiyoruz-en-kucuk-organimizi-biliyor-musunuz-timus-1-6DuyqUHx.jpg)
…bu boyutlar kişiye bağlı olarak ergenliğe kadar biraz daha büyür ve sonrasında timus işlevini aşamalı olarak kaybederek küçülür ve yetişkinlikte yağ dokusu halini alır.
![](https://catalpinar-haberler.com.tr/wp-content/uploads/2023/08/hicbir-gonderme-yapmiyoruz-en-kucuk-organimizi-biliyor-musunuz-timus-2-1BcIWg18.jpg)
Peki bu organımızın işlevi nedir? Timus’un temel görevi, vücudu enfeksiyonlara ve yabancı maddelere karşı korumada etkili olan lenfositlerin olgunlaşmasını desteklemektir.
![](https://catalpinar-haberler.com.tr/wp-content/uploads/2023/08/hicbir-gonderme-yapmiyoruz-en-kucuk-organimizi-biliyor-musunuz-timus-3-p5clLf1d.jpg)
T hücreleri olarak da adlandırılan lenfositlerin etkinliği yaş arttıkça azalır ve dolayısıyla bağışıklığımız giderek düşer. Bu durum aslında timik evrimle, yani timus’un giderek küçülmesiyle de ilişkilendirilir.
![](https://catalpinar-haberler.com.tr/wp-content/uploads/2023/08/hicbir-gonderme-yapmiyoruz-en-kucuk-organimizi-biliyor-musunuz-timus-4-6WMjyqB7.jpg)
İçeriğimizin videosunu izlemek için şöyle buyurabilirsiniz: