Halise Aksoy’un tutukluluğuna devam kararı

Oğlu Agit İpek’in kemiklerinin bir kutu içerisinde kargoyla kendisine teslim edilmesiyle bilinen Halise Aksoy, açık tanık Ümit Akbıyık’ın ifadeleri üzerine 25 Nisan’da yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı. Aksoy hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması bugün Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Aksoy ile avukatları Necat Çiçek ve Zeynep Karayılan duruşmada hazır bulundu. Aksoy’un yakınları ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) yöneticileri de duruşmayı izledi. Açık tanık Ümit Akbıyık, duruşmaya bulunduğu yerden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

İDDİALARI YANITLADI

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Tercüman aracılığıyla Kürtçe ifade veren Aksoy, Akbıyık’ın iddialarına dair, “İddialar yalandır. Ben zaten tek olduğum için evde kalmıyorum. Çoğu zaman İstanbul, Kızıltepe ve başka yerlerde bulunan yakınlarımın yanında kalıyordum” dedi.

Mahkeme başkanının ailesinden örgüte katılan olup olmadığı sorması üzerine Aksoy, “Oğlum Agit İpek’in kemikleri bana kargo ile gönderildi. Bu dönemde çok tanındım. Çok ziyaret edildim, bundan kaynaklı herkes tanır beni. Açık tanık buradan beni tanıyor. Kızım Şinda’nın da nerede olduğunu bilmiyorum” yanıtını verdi.

Aksoy’a, açık tanık Serhat Karataş’ın 2015 ve 2016 yıllarında ilan edilen sokağa çıkma yasağı döneminde eylemcilere yemek yapıp götürüp götürmediği soruldu. Aksoy, “Ben zaten kendimi zorla geçindiriyorum. Benim çocuklarım bana bakıyor. Ben gıda bulamazken başkasına nasıl gıda teminatı yapayım? Hem bu şahıs hem de emniyet oğlumdan kaynaklı beni tanıyor. Haliyle üzerime de iftira atılıyor” diye belirtti.

AÇIK TANIK BEYANLARINI HATIRLAMADI

Açık tanık Akbıyık, Aksoy’un evinde “örgüt toplantıları” yapıldığını ve “güvenli ev” olduğunu iddiasını sürdürdü. Akbıyık, bazı siyasetçilerin isimlerini sıralayarak, Aksoy’un evinden örgüte katılımların yapıldığını ileri sürdü. Akbıyık’ın bu iddiasına karşı mahkeme başkanının, “Örgüte katılım doğrudan bu evden mi yapılıyordu” sorusu üzerine, “Onun evinden doğrudan katılım yok” yanıtını verdi.

Akbıyık’a, önceki beyanlarında Aksoy’a maddi yardım yaptıkları yönündeki ifadesi hatırlatıldı. Akbıyık, “Hangi para” yanıtı verdi. Mahkeme başkanı, önceki beyanlarını hatırlatması üzerine Akbıyık, “para gönderdiğini” kaydetti.

‘BU TERBİYESİZİN DEDİĞİ HER ŞEY YALAN’

Akbıyık’ın iddialarına dair konuşan Aksoy, “Ben sorduğunuz kişileri tanımıyorum. Bu şahsı dahi tanımıyorum. Kusura bakmayın ama bu terbiyesizin dediği her şey yalandır. En büyük suçlu da odur, kendini kurtarmaya dönük bana iftiralar atıyor. Dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen zulüm ile oğlumun kemikleri bana kargo ile gönderdi. Herkes beni tanır. O da beni öyle tanıyor” diye konuştu.

İddia makamı, Aksoy’un tutukluluğunun devamı yönünde mütalaa verdi.

‘BİRKAÇ KEZ BASILAN EV NASIL GÜVENLİ OLUR?’

Açık tanık Serhat Karataş’ın Aksoy’un eylemcilere yemek yapıp götürdüğü iddiasına değinen avukat Necat Çiçek, belirtilen ev ile eylemin yapıldığı iddia edilen yer arasında iki kilometre mesafe olduğunu söyledi. Çiçek, “Serhat Karataş’ın ifadeleri dosyadan çıkarılsın. Tanık Ümit Akbıyık beyanları ise somut değil, soyut ve duyuma dayalıdır. Tanık müvekkilimin evinin güvenli ev olduğunu söylüyor. Fakat bu kadar bilinen ve birkaç kere baskın yapılan ev nasıl güvenilir ev olur?” diye sordu.

Avukat Zeynep Karayılan ise, tanık ifadelerinin tek başına hükme esas alınamayacağı yönündeki Yargıtay içtihatlarına değindi. Karayılan, “Müvekkilim sadece tanığın soyut beyanlarıyla 6 aydır tutuklu bulunuyor. Müvekkilimin oğlunun cenazesi insanlık dışı bir şekilde kargo ile teslim edildi. Bundan dolayı bilinen bir kişi haline geldi. Bundan kaynaklı hem sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler hem de çok sayıda kişi tarafından evi ziyaret edildi. Bundan dolayı HTS kayıtları delil olarak değerlendirilemez. Müvekkilimin çok sayıda kronik rahatsızlığı var. Defalarca hastaneye ve revire götürülmüş. Hatta hastanede yapılan son tetkiklerde alzheimer başlangıcı belirtileri dahi ortaya çıkmış” dedi. Karayılan, müvekkilinin tahliye edilmesini istedi.

Mahkeme, Aksoy’un tutukluluğunun devamına karar verdi. Akbıyık’ın ifade verdiği kişilerin hakkında bir dava veya soruşturma olup olmadığı konusunun Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na sorulması için müzekkere yazılmasına karar verildi. Duruşma 12 Ocak 2024 tarihine ertelendi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x