Dünya Bilinmeyen Bir Bölgeye Girdi

2023 yılının ardından en sıcak yıl olarak kaydedilen 2024, sıcaklıkların artış trendini sürdürüyor. Kar yağışının sadece yüksek bölgelere has olduğu bir kış mevsiminden sonra, sıcaklıkların artması endişe verici bir durum oluştururken İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, dünyanın iklim açısından belirsiz bir döneme girdiğini vurguladı ve uyarılarda bulundu.

“1880 YILINDAN BU YANA EN YÜKSEK SICAKLIK REKORU”

Konuyla ilgili olarak Posta.com.tr’ye konuşan Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, bu yılın tam anlamıyla bir iklim krizi yaşandığını belirterek, “2023 yılının yüzey sıcaklığının olağanüstü derecede yüksek olduğunu ve 1880’lerden bu yana kaydedilen en sıcak yıl olduğunu” dile getirdi.

Bu sıcaklık rekorunun, küresel ısınma ve hala etkisini sürdüren El Nino’nun bir araya gelmesiyle meydana geldiğini ifade eden Dr. Bozyurt, “Bu yıl sadece ülkemizin doğusunda yüksek rakımlı bölgelerde kar yağışı gözlendi. El Nino yılları genellikle yağışlı geçer, bu yıl yağış olmamasına rağmen kuraklık tehlikesi yaşanmadı” dedi.

“DÜNYA İKLİMİ BİLİNMEZ BİR DÖNEME GİRDİ”

Geçtiğimiz kış mevsimi için modellerin oldukça şaşırtıcı sonuçlar verdiğini belirten Bozyurt, “Bu yıl modeller bizi oldukça yanılttı. Beklenen hava koşulları değişti. Mart ayının ortasında sert geçişler yaşanabilir” şeklinde konuştu.

Sert geçişlerin olabileceğini söylemesine rağmen Bozyurt, mart ve nisan aylarının normalin üzerinde sıcak geçeceğini belirterek, “İklim artık kontrol dışına çıktı. Dünya iklimi açısından bilinmez bir döneme girdik” dedi.

2024 yazı için tahminlerini paylaşan Bozyurt, “Geçen yıldan daha sıcak, aşırı sıcaklık olaylarının yaşanacağı bir yaz mevsimi bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Gelecek yıllarda iklim krizinin kapıda olduğuna dikkat çeken Bozyurt, “Bunlar sadece başlangıç. 2100 yılına kadar sıcaklıkların artacağına dair kanıtlar var. Daha önce Adana ve Mersin’de gözlemlenen subtropikal iklim, Türkiye’nin iç kesimlerinde de görülebilir. Sıcaklıkların artmasıyla denizlerde yaşanan balon balığı ve aslan balığı istilasının karada da yaşanabileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x