251 milyon dolarlık bitcoinin şifresini unuttu

Yaklaşık 13 yıl önce satın aldığı yüz milyonlarca dolarlık bitcoine erişemeyen genç girişimci uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu…

Alman doğumlu girişimci Stefan Thomas, 2011 yılında 7002 adet bitcoin satın aldığını fakat bitcoini sakladığı sanal cüzdanının şifresini unuttuğunu açıkladı.

Bir kağıda kurşun kalemle cüzdanın şifresini yazdığını fakat bu kağıdı kaybettiğini söyleyen Thomas, şu an değeri 210 milyon dolara ulaşamadığını söyledi. IronKey isimli dijital cüzdanda bulunan paraya ulaşmak için 10 şifre deneme hakkı olduğunu belirtti.

10 HAKKINDAN 8’İNİ KULLANDI

ABD’nin San Francisco kentinde yaşayan Thomas, 10 deneme hakkından 8’ini son 10 yılda harcadığını söyledi. Sadece 2 deneme hakkı kaldığını ve bu denemelerde de başarıya ulaşamaması durumunda parayı sonsuza dek kaybedecek Thomas, “Şifremi kaybettiğim için tam bir salak gibi hissediyorum” dedi.

Fakat Thomas yalnız da değil… Bitcoine yatırım yapanlar arasında şifrelerini unutup paraya erişimlerini kaybeden binlerce insan bulunuyor. Resmi verilere göre şu an yaklaşık 150 milyar dolarlık bitcoinin erişilemez hale geldiği tahmin ediliyor.

Thomas, “Tamamen depresyondaydım. Geceleri uyuyamıyordum. Depresyondaydım. Fakat para kaybetmek bir yana, bu kadar önemli bir şeyi kaybettiğim için kendime inanamıyordum. Bana çok sayıda insan şifreleri bulmak için yardım talebinde bulundu. Bir ‘kahin’ bana ulaşıp özel güçleriyle şifreyi bulmama yardım etmek istedi” dedi.

USB’Yİ PARÇALARSA…

Ancak Thomas tamamen pes etmediğini söyledi. İki denemesinin yanı sıra çok daha riskli bir seçeneğin olduğunu söyledi. Thomas, “USB belleği parçalara ayırmanız ve ardından taramalı elektron mikroskobu kullanarak çipin kendisini katman katman çıkarmanız gerekir” diyerek parasını geri alabilmesinin son olası yolunu açıkladı. Thomas, “Ancak bu inanılmaz derecede zaman alıcı: bir laboratuvara ve uzmanlara ihtiyacınız var ve her şey çok paraya mal oluyor. Ve sonuç çok belirsiz” ifadesini kullandı.

Thomas, o günden beri hayatın devam ettiğini ve kendisini işine vermeye başladığını söylerken, “Tekrar hayata dönmek zorunda kaldım. İşime geri döndüm ve yeni bitcoinler aldım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x