Rıza Hoca’nın kredisi

Beşiktaş, kredisini tüketmiş takım. Kim söylüyor bunu? Teknik Direktör Rıza Çalımbay… Taraftarın, medyanın söylediği ve gördüğü gerçek de böyle. Rıza Hoca’nın sözlerindeki derinlik, kadronun iç gerçeklerine dayanıyor. Samsun yolculuğuna çıkarken, hem sakatlıklardan, hem de formsuzluklardan rahatsız olduğunu biliyoruz. Bir de şu: Beşiktaş maçı alırsa, sıralamada her şeye rağmen kendine yakışan bir yerde konumlanmış olacak.
Samsunpor da kredisiz ekip. Süper Lig’in futbola en çok yatırım yapan, “akademia” çalışmalarıyla hem futbolcu hem de iyi öğrenci yetiştiren kırmızı-beyazlılar, aradıkları düzeni bir türlü kuramadılar.
Maç, çaresizlerin arayışlarıyla başladı. Milli aranın da katkısıyla oyuncuların ve takımların performansında yükseliş bekleyenler umduklarını bulamadı. Beşiktaş’ta sakatlıktan uzak duranlar, Cenk ve Aboubakar gibi kurtulanlar, evet, topa yüzde 62 sahip oldular ama, o topu kullanma konusunda hiç de iyi görünmediler. Oyun temposuz ve yavaştı. Pas sayılarına bakalım: 272’ye 470.. Bu sayıları ciddiye almıyorum. Süper Lig’de hemen bütün takımlar kendi yarı alanlarında, kendi kalecileri ve savunma oyuncuları arasında bıktırıcı ve sıkıcı pas alış verişleriyle zaman harcıyorlar. Şut sayıları da 17’ye 15… Sadece 6’şar isabet var. Üç golün dışındakileri sayarsak, kaleciler başarılı.
Beşiktaş, Cenk Tosun’un sağıyla penaltı kaçırıp Okan’dan dönen topta soluyla golü attığı zaman rahatladı. Sadece sekiz dakika sonra üst üste gelen Samsunspor şutlarında bir türlü topu uzaklaştıramadılar. Çadlı Marius Mouandilmadji’nin kalabalık içinde sağ bacağını olabildiğince yükseltip şiddetle topa vuruşundan gelen golle dengeyi sağladı. Bu gol için onu kutlamak gerek. Tam da İbrahimoviç stili.
İki takım da beraberliği bozmaya çalıştı. Hakçası, Beşiktaş savunmada çok açık veriyor, topu kazandıktan sonra pozisyonu tamamlamadan kaybediyordu. Gördük ki tedavi sürecinde Cenk ve sonradan oyuna giren Aboubakar da formundan uzaklaşmış. Chamberlain, Amir ve Gedson iyi niyetle bir şeyler yapmaya çalıştılar ama olmadı. Verimsiz ve etkisiz oyunun önemli nedenlerinden biri, sağ ve sol kanatta bekler Rosier ve Masuaku ile hücumda Onur ve Muleka’nın ritm tutturamamasıydı. Samsunspor, daha baskın oynadı ama, kazandığı kornerleri değerlendiremedi. Mert Günok’u aşamadı.
Rıza Hoca kenarda sabırla bekliyordu. Yaptığı hamlelerle oyuna biraz daha hareket getirdi. Kornerden sonra galibiyet golünü atan Colley, kale ağzında şut ve kafa vuruşu yağmurunu noktalayan kişiydi.
Öyle ya da böyle… Beşiktaş şimdilik istediğini aldı. Peki kimin kredisiyle? Rıza Hoca’ya sormalı.

MOR FORMALI MESAJLAR

Samsunpor, kadına saygı adına sık sık mor formayla oynuyor. Dün Kadına Şiddete Hayır çağrısı ile sahaya çıktılar. Hele SAYGI yazılı mor formaları sadece kız çocuklarına giydirmeleri, farkındalık yarattı. Bravo!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x